Černobylská oblast

Říše atomu

Dne 26. 4.1986 byl prováděn pokus na 4. reaktoru jaderné elektrárny, který měl ukázat, zda je turbína po odpojení páry schopna svým doběhem dodávat dostatečné množství elektrické energie pro napájení čerpadel chlazení reaktoru. V noci, když pokus započal a začalo snižování výkonu reaktoru, vymklo se toto obsluze reaktoru z kontroly. Noc, 1 hodina, 23 minut, 30 sekund – v tuto chvíli šlo ještě havárii zabránit okamžitým zasunutím všech tyčí do reaktoru, zprovozněním dieselagregátů, přivedením elektrické energie na čerpadla a okamžitým zvýšením průtoku chladící vody reaktorem. Ale to se nestalo… (CHERNOBYLWEL.COMe)


Černobylskou zónu jsem poprvé navštívil na jaře roku 2016, tedy 30 let po havárii. Během dvoudenního pobytu v uzavřené oblasti jsem navštívil řadu vysídlených míst včetně města duchů Pripjať, okolí samotné jaderné elektrárny (ještě bez instalovaného nového sarkofágu), radar Duga nebo pohřebiště techniky. V Černobylu jsem pořídil desítky snímků, které prezentuji nejen na webových stránkách a sociálních sítích, ale i při besedách. Ty se těší velmi dobré návštěvnosti a pro velký zájem se v některých posluchárnách i opakují.

Rozlehlá oblast, kterou už pomalu nahlodává zub času, mi později nabídla k prozkoumání a fotografování řadu dalších míst – často tajemných s pohnutým osudem.

Na besedách o černobylské oblasti promítám desítky fotek z celé zóny, včetně dobových fotografií města Pripjať, videa, záběry z dronu a celou řadu dalších obrazových materiálů. Délka besedy je cca 1,5 hodiny. Pro domluvení termínu mi napište nebo zavolejte.